Zespół Szkół w Krzeszowie - Strona główna - Aktualności ZS
"Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat..."

Dnia 8.05.2019 r. obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Z tej okazji  w dniach 9.05.2019 – 10.05.2019 r. w naszej szkole odbył się kiermasz książek używanych, którego głównym celem było propagowanie czytelnictwa. Dochód uzyskany z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup nagród dla najlepszych czytelników roku 2018/2019.

 
Wycieczka klas siódmych do Ojcowskiego Parku Narodowego i kopalni soli w Bochni
7 maja 2019 r. klasy VII a i VII b wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. W. Wojtak i p. A. Szuryn wybrały się na całodniową wycieczkę. Już o 5 rano trochę jeszcze zaspani, ale podekscytowani uczniowie wyruszyli w trasę, której celem był Ojcowski Park Narodowy – malownicze i pełne tajemnic miejsce  położone niedaleko Krakowa, w Dolinie Prądnika, zbudowane ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury. Na początku mieli okazję podziwiać jedną z najbardziej charakterystycznych skał, Maczugę Herkulesa, następnie średniowieczny zamek powstały w czasach Kazimierza Wielkiego i przebudowany na renesansową rezydencję, czyli Zamek Pieskowa Skała.


Widzieli też ruiny zamku w Ojcowie i drewnianą kaplicę „Na Wodzie” powstałą przeszło sto lat temu. Oglądali eksponaty zgromadzone w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i wzięli udział w lekcji multimedialnej ukazującej genezę, budowę geologiczną, florę i faunę oraz prehistorię i historię tych terenów. Następnie szlakiem turystycznym wymagającym niezłej kondycji przeszli do Jaskini Łokietka, w której według legendy ukrywał się w trakcie walk o zjednoczenie Polski przyszły król. Po drodze mieli okazję podziwiać pięknie wypiętrzone wapienne skały o fantazyjnych kształtach, Bramę Krakowską, wejście do Jaskini Nietoperzowej, która „grała” w filmie „Ogniem i mieczem” siedzibę Horpyny, oraz zaczerpnąć nieco krystalicznie czystej i zimnej wody ze Źródełka Miłości.

Po zwiedzeniu Jaskini Łokietka – obecnie siedziby wielu gatunków nietoperzy – siódmoklasiści udali się autokarem do odległej o kilkadziesiąt kilometrów Bochni, gdzie mieli w planie wizytę w najstarszej w Polsce kopalni soli (powstała ona w 1248 roku). Na głębokości 170 – 200 metrów pod ziemią poznali historię wydobycia soli i różne jej techniki, przejechali się podziemnym pociągiem, zobaczyli kaplicę św. Kingi oraz mieli czas na relaks w Sali Warzeń, do której chcąc się dostać, musieli pokonać 307 schodków, czyli zejść jeszcze  około 12 pięter w dół.

Bardzo zmęczeni, ale i zadowoleni, bo dopisała zarówno pogoda, jak humory, późnym wieczorem wrócili do domów.

 

 
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!

30 maja 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przybliżyli historyczne  wydarzenia, które miały wpływ na uchwalenie 3 maja 1791 roku tej ustawy zasadniczej. Opowieść swą zobrazowali  wierszami i radosnymi pieśniami, chwalącymi to przełomowe i doniosłe wydarzenie  w historii Polski. Przypomnieli , czym dla nas powinny być wolność, naród i ojczyzna Zarówno występujący jak i Pani dyrektor Krystyna Boćko  zaapelowali  do wszystkich  o  manifestowanie swojej narodowej dumy i  radości  poprzez wywieszanie biało- czerwonych flag.

Nasi uczniowie uświetnili też swoim występem gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Strażaków podczas mszy świętej w krzeszowskim kościele.

 
Dzień Książki i Praw Autorskich
Więcej…
 
Egzamin ósmoklasisty 2019
Więcej…
 
Egzamin gimnazjalny 2019

Więcej…
 
Informacja dla uczniów i rodziców
Więcej…
 
Informacja dla rodziców i uczniów

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 2 z 40

Zespół Szkół w Krzeszowie
Ul. Ulanowska 7
37-418, Krzeszów
tel./fax : (15) 8798315

www.zskrzeszow.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Do oglądania strony polecamy przeglądarkę Mozilla Firefox