Zespół Szkół w Krzeszowie - Strona główna - Aktualności ZS
Wycieczka klasowa Wieliczka - Ojców - Kraków

13 i 14 maja 2019 r. uczniowie klas Va, Vb oraz VI, pod opieką p. Marii Kruk, p. Jolanty Konior oraz p. Iwony Hasiak, byli się na dwudniowej wycieczce do Wieliczki, Ojcowa i Krakowa.

"Krzeszów opuściliśmy o 6.00   i udaliśmy się do najsłynniejszej kopalni soli w Wieliczce. Następnie udaliśmy się do Ojcowa, gdzie obejrzeliśmy wystawę w Muzeum Przyrodniczym, zwiedziliśmy Jaskinię Łokietka, Bramę krakowską, Źródełko miłości. Uczniowie podziwiali Zamek na Pieskowej Skale oraz Maczugę Herkulesa. Około godziny 19 udaliśmy się na zasłużony wypoczynek. Dzień drugi wycieczki rozpoczął się wczesnym śniadaniem, po którym wyruszyliśmy zwiedzać Kraków: Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan, Katedrę – groby królewskie i dzwon Zygmunta. Na Wawelu oglądaliśmy również  Zamkowe Prywatne Apartamenty. Pomimo deszczowej pogody wróciliśmy z głowami pełnymi wrażeń oraz plecakami pełnymi prezentów i pamiątek".

Uczestniczka wycieczki.

 
Gminny konkurs ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII kl. VI-VIII

10 maja 2019 roku  w  Szkole   Podstawowej w Bystrem odbył się gminny etap konkursu ortograficznego  "Mistrz ortografii" dla uczniów klas VI-VIII. Wzięło w nim udział sześcioro uczniów: troje uczniów z PSP w Bystrem i trzy uczennice z naszej podstawówki, uczniowie ci napisali najlepiej testy ortograficzne w etapach szkolnych.  Uczestnicy konkursu gminnego  pisali dyktando. Trzy uczennice, które napisały najlepiej tekst dyktanda, czyli zrobiły najmniej błędów, będą reprezentowały naszą gminę na powiatowym konkursie ortograficznym "O złote pióro starosty" w Nisku. Są to dziewczęta z naszej szkoły: Natalia Wraga kl. VIIa ( I miejsce), Lena Sekulska z kl. VI ( II miejsce) i  Marcelina Łuczyn kl. VIIb ( III miejsce). Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Iwona Hulak i  Jolanta Konior. Dziewczętom gratulujemy i życzymy powodzenia w  etapie powiatowym.

 
"Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat..."

Dnia 8.05.2019 r. obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Z tej okazji  w dniach 9.05.2019 – 10.05.2019 r. w naszej szkole odbył się kiermasz książek używanych, którego głównym celem było propagowanie czytelnictwa. Dochód uzyskany z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup nagród dla najlepszych czytelników roku 2018/2019.

 
Wycieczka klas siódmych do Ojcowskiego Parku Narodowego i kopalni soli w Bochni
7 maja 2019 r. klasy VII a i VII b wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. W. Wojtak i p. A. Szuryn wybrały się na całodniową wycieczkę. Już o 5 rano trochę jeszcze zaspani, ale podekscytowani uczniowie wyruszyli w trasę, której celem był Ojcowski Park Narodowy – malownicze i pełne tajemnic miejsce  położone niedaleko Krakowa, w Dolinie Prądnika, zbudowane ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury. Na początku mieli okazję podziwiać jedną z najbardziej charakterystycznych skał, Maczugę Herkulesa, następnie średniowieczny zamek powstały w czasach Kazimierza Wielkiego i przebudowany na renesansową rezydencję, czyli Zamek Pieskowa Skała.


Widzieli też ruiny zamku w Ojcowie i drewnianą kaplicę „Na Wodzie” powstałą przeszło sto lat temu. Oglądali eksponaty zgromadzone w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i wzięli udział w lekcji multimedialnej ukazującej genezę, budowę geologiczną, florę i faunę oraz prehistorię i historię tych terenów. Następnie szlakiem turystycznym wymagającym niezłej kondycji przeszli do Jaskini Łokietka, w której według legendy ukrywał się w trakcie walk o zjednoczenie Polski przyszły król. Po drodze mieli okazję podziwiać pięknie wypiętrzone wapienne skały o fantazyjnych kształtach, Bramę Krakowską, wejście do Jaskini Nietoperzowej, która „grała” w filmie „Ogniem i mieczem” siedzibę Horpyny, oraz zaczerpnąć nieco krystalicznie czystej i zimnej wody ze Źródełka Miłości.

Po zwiedzeniu Jaskini Łokietka – obecnie siedziby wielu gatunków nietoperzy – siódmoklasiści udali się autokarem do odległej o kilkadziesiąt kilometrów Bochni, gdzie mieli w planie wizytę w najstarszej w Polsce kopalni soli (powstała ona w 1248 roku). Na głębokości 170 – 200 metrów pod ziemią poznali historię wydobycia soli i różne jej techniki, przejechali się podziemnym pociągiem, zobaczyli kaplicę św. Kingi oraz mieli czas na relaks w Sali Warzeń, do której chcąc się dostać, musieli pokonać 307 schodków, czyli zejść jeszcze  około 12 pięter w dół.

Bardzo zmęczeni, ale i zadowoleni, bo dopisała zarówno pogoda, jak humory, późnym wieczorem wrócili do domów.

 

 
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!

30 maja 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przybliżyli historyczne  wydarzenia, które miały wpływ na uchwalenie 3 maja 1791 roku tej ustawy zasadniczej. Opowieść swą zobrazowali  wierszami i radosnymi pieśniami, chwalącymi to przełomowe i doniosłe wydarzenie  w historii Polski. Przypomnieli , czym dla nas powinny być wolność, naród i ojczyzna Zarówno występujący jak i Pani dyrektor Krystyna Boćko  zaapelowali  do wszystkich  o  manifestowanie swojej narodowej dumy i  radości  poprzez wywieszanie biało- czerwonych flag.

Nasi uczniowie uświetnili też swoim występem gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Strażaków podczas mszy świętej w krzeszowskim kościele.

 
Dzień Książki i Praw Autorskich
Więcej…
 
Egzamin ósmoklasisty 2019
Więcej…
 
Egzamin gimnazjalny 2019

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 3 z 41

Zespół Szkół w Krzeszowie
Ul. Ulanowska 7
37-418, Krzeszów
tel./fax : (15) 8798315

www.zskrzeszow.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Do oglądania strony polecamy przeglądarkę Mozilla Firefox